Kdy vám musí schválit neplacené volno + VZOR

Pokud si potřebujete v práci vzít neplacené volno, poradíme vám, kdy máte nárok a kdy se se zaměstnavatelem musíte domluvit a požádat jej o souhlas. Ukážeme si, jak napsat žádost o neplacené volno.

Potřebujete v práci volno a už nemáte dovolenou? Jsou situace, kdy vás zaměstnavatel musí omluvit a někdy i zaplatit! Kdy máte nárok na neplacené volno a kdy na placené volno, jsme shrnuli v našem dřívějším článku.

Pokud potřebujete neplacené volno z jiného důvodu, který není klasifikovaný jako překážka v práci na straně zaměstnance, pak je tento článek přímo pro vás.

Povíme si vše o placení pojištění. Probereme konkrétní životní situace. Povíme si, jak napsat žádost o neplacené volno.

Aktuální nabídka práce

Neplacené volno

Svému zaměstnavateli předkládáte žádost o neplacené volno. Je čistě na vašich argumentačních schopnostech a možnostech zaměstnavatele, zda vaši žádost schválí.

Doporučujeme zaměstnavateli říci alespoň základní detaily, proč o neplacené volno v práci žádáte. Zvýšíte tím pravděpodobnost, že neplacené volno bude schváleno.

Zaměstnavatel vám vyšel vstříc a neplacené volno schválil. Co musíte vědět a zařídit:

  • zjistěte, zda musíte a případně jak budete hradit zdravotní pojištění;
  • v době neplaceného volna nebudete mít placenou neschopenku;
  • doba neplaceného volna se vám nezapočítá do důchodu.

Zaměstnavatel vaši žádost o neplacené volno neschválil. Pak na neplacené volno nastoupit nemůžete, vaše nepřítomnost v práci by mohla být chápána jako neomluvené absence, v krajním případě by zaměstnavatel mohl přistoupit k výpovědi či zrušení pracovního poměru. Zaměstnavatel nemá povinnost vám vysvětlovat důvody, proč vaši žádost neschválil.

Ptáte se nás, zda může zaměstnavatel nařídit neplacené volno. Nařízené neplacené volno neexistuje. Zaměstnavatel vám neplacené volno nařídit nesmí!

Neplacené volno a zdravotní pojištění

Neplacené volno zdravotní pojištění a jeho platby přímo ovlivňuje. V době, kdy čerpáte neplacené volno, nedostáváte odměnu za práci. Proto vám zaměstnavatel nemůže srážet zdravotní a sociální pojištění.

Každý z nás musí hradit zdravotní pojištění. Když jsme zaměstnaní, zaměstnavatel nám jej sráží ze mzdy. Například, když jsme na úřadu práce, a splníme podmínky, platí jej za nás stát. Stejně tak na mateřské či rodičovské, v důchodu za vás zdravotní pojištění hradí stát.

Čerpáte neplacené volno celý měsíc

Váš zaměstnavatel vám schválil neplacené volno na celý měsíc. Z toho plyne, že nebudete mít žádný příjem u tohoto zaměstnavatele. Stále jste však zaměstnancem a prostřednictvím svého zaměstnavatele musíte odvést zdravotní pojištění.

Je nutné se s vaším personálním oddělením domluvit, jak odvody udělat. Možnosti jsou například - zaměstnavatel věří, že se k němu vrátíte, odvody zaplatí a vám následně strhne z první vyplacené mzdy. Zaměstnavatel s vámi podepíše dohodu, kdy vy zaměstnavateli peníze za pojištění pošlete na určený bankovní účet zaměstnavatele.

Čerpáte neplacené volno jen část měsíce

V takovém případě je důležité, zda vaše odměna za práci dosáhne alespoň minimální mzdy. V tom případě se pro vás nic nemění, mzdová účetní vám ze mzdy strhne povinné odvody (včetně zdravotního pojištění) a daň z příjmu. Nemusíte nic řešit.

Pokud vaše odměna je nižší než minimální mzda, například protože jste odpracovali jen pár dnů, je postup následující. Ze mzdy, které jste dosáhli, se odvede pojištění i daň. Ale dále je potřeba vypočítat rozdíl mezi vámi dosaženou mzdou a minimální mzdou a z tohoto rozdílu zaplatit zdravotní pojištění. Způsoby, jak jej uhradit, jsou popsány výše.

Neplacené volno a sociální pojištění

Nikomu nevzniká povinnost odvádět zálohy na sociální pojištění ani platit daň z příjmů, pokud nemá příjem. Má to ovšem i své důsledky. Pokud v době čerpání neplaceného volna onemocníte, nebo vám vznikne potřeba ošetřování člena rodiny, nevznikne vám nárok na náhradu mzdy. Dny neplaceného volna se také nezapočítávají do doby pro nárok na důchod.

Neplacené volno ve zkušební době

Pokud to váš zaměstnavatel schválí, můžete čerpat neplacené volno i ve zkušební době. Jak jsme si říkali v článku zabývajícím se zkušební dobou, zkušební doba se prodlužuje o celodenní překážky, tedy i o schválené neplacené volno. Důvodem je to, abyste vy i váš zaměstnavatel měli plné 3 měsíce na zjištění, zda vám vzájemná spolupráce vyhovuje a chcete v ní pokračovat.

Neplacené volno a nemocenská

Když v průběhu neplaceného volna onemocníte, ocitnete se v karanténě, budete potřebovat ošetřovné, nebudete od zaměstnavatele dostávat náhradu mzdu v prvních 14 dnech nemoci, ani nemocenské dávky od státu.

Kdy zaměstnavatel musí neplacené volno schválit

Neplacené volno zákoník práce řeší ve vztahu k žádosti o neplacené volno, která je ve veřejném zájmu. Za podmínky, že tuto činnost nelze provést mimo pracovní dobu.

Jedná se například o situace, kdy

  • jste předvoláni k soudu jako svědek,
  • pracujete jako člen horské služby,
  • pracujete jako vedoucí na dětském táboře,
  • byli jste povoláni k výkonu branné povinnosti,
  • byli jste zvoleni jako poslanec, senátor či člen zastupitelstva.

Neplacené volno po rodičovské dovolené

Výjimkou, kdy při neplaceném volnu není odváděno zdravotní pojištění zaměstnancem, je neplacené volno z důvodu péče o dítě neboli prodloužení rodičovské dovolené při péči o dítě do 4 let věku.

Stává se, že rodiče si prodlouží rodičovskou dovolenou o další rok. Stejně jako u každé jiné žádosti o neplacené volno, ani v tomto případě na ni není nárok, zaměstnavatele musíte požádat. Pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody, měl by vám vyhovět.

Neplacené volno a nárok na dovolenou

Pokud neodpracujete celý rok, bude váš nárok na dovolenou vypočten jako 1/52 celkového nároku za každý odpracovaný týden.

Detailně jsme se problematice dovolené, včetně výpočtu, věnovali v článku Máte nárok na dovolenou? Zjistěte, jak ji vypočítat.

Aktuální nabídka práce

Vzor žádosti o neplacené volno

O neplaceném volnu již víte vše - znáte klady i zápory. Můžete se tedy rozhodnout, zda jej využijete. Pokud se pro neplacené volno rozhodnete, požádejte písemně. Požadujte písemné vyjádření zaměstnavatele o schválení či neschválení vaší žádosti, aby se předešlo případným nedorozuměním.

Nejčastěji o volno žádají rodiče z důvodu prodloužení rodičovské dovolené, proto jsme připravili žádost o neplacené volno z důvodu péče o dítě vzor, který lze snadno modifikovat na další důvody žádosti.

 

Publikováno 9. srpna 2022

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Kdy vám musí schválit neplacené volno + VZOR

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Jak správně změnit délku pracovní doby

Jak správně změnit délku pracovní doby

Potřebujete zaměstnanci změnit pracovní dobu? Pokud je pracovní doba součástí pracovní smlouvy, potřebujete souhlas dotčeného zaměstnance. Je-li pracovní doba určena vnitřní směrnicí, můžete délku pracovní doby změnit. Pojďte se s námi na jednotlivé…
Doporučující dopis od zaměstnavatele

Doporučující dopis od zaměstnavatele

Doporučující dopis do zaměstnání může být klíčový při rozhodování vašeho nového zaměstnavatele. Z dopisu zjistí, jaké jsou vaše silné stránky, na jakých projektech jste pracovali, jak jste zapadli do současného týmu a mnohem více.
Výhody a nevýhody sdíleného pracovního místa

Výhody a nevýhody sdíleného pracovního místa

Víte, že novela zákoníku práce přinesla sdílené pracovní místo? Sdílení pracovního místa znamená, že minimálně dva zaměstnanci se střídají na stejném pracovním místě a dohromady svými částečnými úvazky pokryjí pracovní úvazek celý. Představíme vám…
Vaše práva při zrušení dovolené zaměstnavatelem

Vaše práva při zrušení dovolené zaměstnavatelem

Zaměstnavatel určuje čerpání dovolené svých zaměstnanců. Zjistěte, kdy může zaměstnavatel zrušit dovolenou, i tu, kterou již máte zaplacenou, nebo vás v průběhu dovolené z ní odvolat zpět do práce. Ukážeme vám, co všechno následně zaměstnavatel musí…
Co dělat, když vám zaměstnavatel nezaplatil

Co dělat, když vám zaměstnavatel nezaplatil

Poradíme vám, co dělat, když zaměstnavatel neplatí mzdu a co dělat, když zaměstnavatel neplatí sociální a zdravotní pojištění. Nevyplacená nemocenská? I s tím vám poradíme. Dozvíte se také, jak správně podat stížnost na zaměstnavatele.
Půjčka zaměstnanci jako benefit společnosti

Půjčka zaměstnanci jako benefit společnosti

Zvažujete nový benefit pro své zaměstnance? Co například půjčka pro zaměstnance! Zjistěte, jaké typy půjček můžete zaměstnancům poskytnout, jaké jsou daňové dopady jednotlivých typů půjček.
Jak podat insolvenční návrh na zaměstnavatele

Jak podat insolvenční návrh na zaměstnavatele

Poradíme vám, jak podat insolvenční návrh na zaměstnavatele, který vám například nevyplácí vaši mzdu nebo odstupné. Máte dvě možnosti, jak své peníze získat zpět. V článku najdete i vzor insolvenčního návrhu.
Proč mít připravenou pracovní náplň + VZOR

Proč mít připravenou pracovní náplň + VZOR

Pracovní náplň, se kterou zaměstnance prokazatelně seznámíte, vám pomůže s určením konkrétních povinností, které má zaměstnanec zastávat. Poradíme, kdo pracovní náplň připravuje, v jakých případech ji může zaměstnavatel změnit či doplnit. Získáte…
Dvě zaměstnání současně - daně, nemocenská

Dvě zaměstnání současně - daně, nemocenská

Chcete si přivydělat a máte dvě zaměstnání? Můžete mít ke své pracovní smlouvě uzavřenou dohodu u svého stávajícího zaměstnavatele, pokud práce na dohodu bude jiná než ta, kterou děláte na základě pracovní smlouvy. Nebo můžete mít zaměstnavatele dva…
Co dělat, když zaměstnanec nepřišel do práce

Co dělat, když zaměstnanec nepřišel do práce

Zjistěte, kdy je absence zaměstnance považována za neomluvenou, jak správně má zaměstnanec svou nepřítomnost v práci omlouvat a jaké kroky zaměstnavatel může uskutečnit.
Ideální práce při rodičovské dovolené

Ideální práce při rodičovské dovolené

Zjistěte, jaký můžete mít přivýdělek na rodičovské dovolené, aniž byste ztratili nárok na rodičovský příspěvek. Pomůžeme vám rozhodnout se, jestli je lepší dohoda nebo OSVČ. O rodičovský příspěvek při zaměstnání nemůžete přijít, pokud splníte…
Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Výstupní list ze zaměstnání nepatří mezi povinné dokumenty, ale pro ochranu zaměstnavatele i zaměstnance jej doporučujeme připravit pro každého zaměstnance, kterému končí pracovní poměr ve vaší společnosti. Ukážeme vám, jak vypadá výstupní list ze…

Podívejte se i na naše pracovní nabídky:

  • Žďár nad Sázavou
  • HSener s.r.o.
  • 35 000 – 55 000 Kč
  • Plný úvazek
Zveřejněno: 4. dubna
  • Třeboň
  • Penzion U Třeboňské madony s.r.o.
  • od 21 000 Kč
  • Plný úvazek
  • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 23. ledna
  • Netolice
  • Domov pro seniory Pohoda
  • od 27 800 Kč
  • Plný úvazek
Zveřejněno: 9. dubna
  • Hradec nad Moravicí
  • Pavel Kuzník s.r.o.
  • od 25 560 Kč
  • Plný úvazek
  • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 5. dubna
  • Liberec
  • ETK CHECK, s.r.o.
  • 20 000 – 24 000 Kč
  • Plný úvazek
  • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 18. března
  • Sádek, Příbram
  • Agor Tech spol. s r.o.
  • od 19 500 Kč
  • Plný úvazek
  • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 1. března
  • Svitavy
  • AD - sped Svitavy s.r.o.
  • 40 000 Kč
  • Plný úvazek
Zveřejněno: 13. dubna
  • Dolní Nětčice
  • Zemědělské družstvo Záhoří Soběchleby
  • od 25 000 Kč
  • Plný úvazek
Zveřejněno: 3. dubna
  • Ždánice, Hodonín
  • NAREX Ždánice, spol. s r.o.
  • 30 000 – 40 000 Kč
  • Plný úvazek
Zveřejněno: 26. března
  • Stařechovice
  • KOVOT INVEST s.r.o.
  • 35 000 – 45 000 Kč
  • Plný úvazek
Zveřejněno: 26. března
  • Litoměřice
  • Thanh Tú Nguyen
  • od 21 300 Kč
  • Plný úvazek
  • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 13. března
  • Suchdol, Kutná Hora
  • RUKO s.r.o.
  • od 19 440 Kč
  • Plný úvazek
  • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 6. března

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2024 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena