Základní informace
· Úvod
· Co je to...
· Proč...?
· Proč chtít...?
· Vzpomínáme
· Dvanáctero
· Pomoc
· Rodičům a známým
· Kontakty na adminy
Reklama
Nabídka
· Domů
· Články
· Vaše příběhy
· Vaše tvorba
· Fóra
· Recenze
· Encyklopedie
· Časté dotazy
· Ankety
· Archiv článků
· Odkazy
· Poslat článek
· Soukromé zprávy
· Váš účet
· Vyhledat
· Doporučte nás
Kdo je online
V tuto chvíli je 71 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde
Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.
Odkazy

Fóra

Naše problémy
Fórum nejen o sebepoškozování

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 Osobní nastaveníOsobní nastavení   Přihlásit se pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Sebeubližování coby módní záležitost?
Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Naše problémy -> Specifika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
derewi
Hrdina

Registrace: 1.7. 2006

PříspěvekZaslal: po únor 26, 2007 11:16 am    Předmět: Sebeubližování coby módní záležitost? Citovat

Myslíte si, že se SU stává vlivem EMO a dalších odlišení módou, povinností? Berete v potaz rozdíl mezi "SU jako kritérium EMO" a "opravdovým SU"?
Máte dojem, že se obě skupiny vzájemně doplňují a rozdíl vlastně není, protože nakonec je to přeci jen SU?
Nebo to spíše berete tak, že "díky" EMO" je SU zesměšňováno, bagatelizováno?
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
coco
Hrdina

Registrace: 27.12. 2006

PříspěvekZaslal: po únor 26, 2007 12:02 pm    Předmět: Citovat

Myslím si, že tím, jak něco leze ven, začíná se o tom psát apod., může to pomoci lidem, kteří jsou uvnitř, na druhou stranu si s tím začne zahrávat pár lidí, kteří by se tomu jinak vyhnuli, protože by je to samotné nenapadlo, a zákonitě do toho vletí (analogicky osvětové články o bulimii, které zajisté nemají za smysl přivést děvčata ke zvracení a podobným praktikám, ale prostě nasadí brouka do hlavy někomu, kdo to bude považovat za báječný nápad, a myslet si, že právě on to zvládne nebo dobře myšlená protidrogová osvěta ve školách, která člověka spíše nutí přemýšlet o tom - a třeba dojít k názoru, že ho tato zkušenost velmi láká, a že je vlastně divnej, když ji nemá). Nemyslím si ovšem, že je to jen záležitost EMO, ale i mnohem starší gotika anebo vůbec libování si ve všem černém, temném, tajemném, hýčkání si vlastních depresí a image na nich postavená, vnímání jinakosti jako vyvolenosti a krve, splínu, jakási glorifikace či až uctívání sebevrahů a významové stavění/prezentace sebevraždy spíše jako osobně odvážného a báječného (nevím, jak jinak-lépe to říct) činu než jako útěku - a tedy v podstatě zbabělosti či neetičnosti vůči tomu a těm, které po sobě necháváme (a vždycky někoho necháváme - vždyť co horšího se může stát rodičům, než to, že přežijí vlastní dítě? Vždycky náš čin nějak zapůsobí na okolí - a to nejen přímo - na sousedku či náhodného přihlížejícího/kolemjdoucího, který nás najde, policajta či lékaře, který bude přivolán a příbuzného, který bude požádán o identifikaci, cestující, kterým se zpozdí vlaky apod., ale i na přátele, kteří se doslechnou nebo na potomky, kteří si na rodinných konstelacích budou řešit vztahy k problematickým předkům) apod. jako něčeho krásného je velmi nebezpečné právě pro svou svůdnost, přitažlivost a spojitost s negativními (v podstatě psycho- či sociálně patologickými) jevy, silné působení právě na citlivé, přemýšlivé a zároveň osobnostně/hodnotově/zkušenostně... nehotové a tudíž určitým směrem bezbranné dospívající lidi - rizikovou skupinu...
...nevím, někdy mě až nepřístojně (ano, uvědomuju si, že v tom hraje roli má osobní historie) rozčiluje, když třeba na jednu stranu vidím na netu zpovědi typu "škrábla jsem se kružítkem, je to děsná sranda, řekla jsem to spolužačce a ta to udělala taky" (analogicky "je mi 15, měřím 170, vážím 45, beru Adipex, mám ty a ty zdravotní problémy, čím to asi tak může být?" nebo "měřím 170, vážím 45, jsem strašně tlustá, nutně potřebuju co nejrychleji zhubnout 5 kilo, co mám dělat?") anebo naopak se pak na lidi s problémem hledí jako na pubertální pozéry, kteří neví, co roupama, jak už by na sebe upozornili...
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
derewi
Hrdina

PříspěvekZaslal: po únor 26, 2007 3:22 pm    Předmět: Citovat

Ano, ono jak u koho. Pitvat se v tom je diskutabilní, žádné statistiky neexistují, ale celkem by mě zajímalo, kolik lidí v ČR si ubližuje, z jakých důvodů apod.
Pak jsem uvažovala také nad tím, zda to může být přenosné, tj.z rodičů na dítě nebo z kamaráda na kamaráda apod.

Rozdíl mezi EMO, Gothic a "normálními SU lidmi"...
Myslím, že gothic není přímo spojeno s SU, ale potřebuji si ještě doplnit znalosti /tím nechci říci, že gotika a Gothic k sobě logicky patří/.
EMO (abeceda) přikazuje nějaké ty jizvy, ale přeci se ví, že původně to bylo o hudebním stylu. Nicméně teď je z toho něco, co je ovlivněno "pravidly v chování a oblékání se".

EMO dávají najevo SU, ví se o nich, že si ubližují. Takže je okolí považuje za divné nebo jiné věci a tak se splní další pravidlo, alone...
coco
Hrdina

PříspěvekZaslal: po únor 26, 2007 4:07 pm    Předmět: Citovat

Nevím, nejsem odborník (a to zcela záměrně Wink), možná jsem to vzala trochu zeširoka, ale prostě v těchhle věcech cítím paralely, i když, samozřejmě, s touhle konkrétní módou je SU těsněji spjaté... a snad to brzo přejde nejen ty konkrétní osoby (- který třeba už příští týden nebudou strašně chtít být EMO girl), ale i celkově...
derewi
Hrdina

PříspěvekZaslal: po únor 26, 2007 10:51 pm    Předmět: Citovat

Mívám potřebu se vrtat v něčem, co mi přijde vzdálené...
Možná tu bude EMO opravdu jen na nějakou dobu, stejně jako vlna Kelly Family, O-zone, Spice girls...ale jizvy zůstanou. Myslím, že až bude přeEMOováno, zmizí to. Co se bude dít pak, nechci domýšlet.
maryanka
Stálý uživatel
Stálý uživatel

Registrace: 26.8. 2006

PříspěvekZaslal: út únor 27, 2007 2:35 pm    Předmět: Citovat

O EMO a Gothic houby vím. Takže k tomu bych se radši nevyjadřovala. Ale zažila jsem něco, co mi přišlo z podobného soudku. Byla jsem u nás v Jablonci na koncertu industriálně-ambientních kapely Kašpar von Urbach a na údajně hypnoticky industriálně ambientních Do Shaska. A u obou formací (u Do Shaska jeste o něco víc) jsem měla intenzivní dojem, že k celé té produkci by se prostě hodila čerstvá krev po zdech matlaná a pod. Chvílema jsem uvažovala, jestli nemám odejít, protože mi to ne zcela dělalo dobře, i když to v sobě mělo něco "krásnýho" a iniciačně duchovního. A právě jsem si vzpomněla i na to málo, co vím o Gothic a přišlo mi, že to musí být příbuzný.
Mám v sobě tento rozpor - Gothic a pod. čerpá určitě prostě z něčeho vrcholně "pravdivýho". Ale jak se toho chytne konzumní komerční kultura, nebo i jen kultura naprostý nevzdělanosti, tuposti, nepřipravenosti v určitých oblastech lidskýho života - tak je to průser.
Do Shaska to měli i s videoprojekcí. Možná 3/4 hodiny se na plátně v divokým a mlhavým sledu míhaly - co vlastně - lebky, kosti, černobílé záběry z jakéhosi starého filmu o čemsi tragickém, děsivé masky iniciačních rituálů kdo ví kde, ptáci - radši se nebudu pokoušet to líčit Smile Ta hudba zjevně měla v sobě sílu dostat do transu, dost temnýho transu, (asi není trans jako trans, třeba regge je taky svým způsobem o transu Smile bylo to asi i jejím účelem. člověk se ocitá blízko něčeho - co prostě v lidský kultuře má odjakživa svý místo, co má zjevně i nějaký hluboký smysl, ale je to vyhraženo mudrcům, rituálním profesionálům, šamanům, je to esoterický, protože to je prostě nebezpečný, minový pole. I díky svý zkušenosti s něčím jako SU vím cosi zevnitř o síle týhle dimenze. Jaký? Nevím. Radši to nebudu rozvádět. A zřejmě se s ní člověk musí nějak konfrontovat, chce-li se stát moudrým a má-li být "zasvěcen".
V tý naší trapný postmoderně je přístup k lecjakým zdrojům, všechno je odtajňováno, skandalizováno, ze všeho se dělá spotřební zboží nebo zábava, můžete si dopřát jaký chcete rituál, jakou chcete pózu - aniž někdo zkoumá, zda jste na to připraveni vnitřně, aniž někdo řádně zasvěcuje, aniž se někdo stará, jestli se náhodou něčím, co vypadá bizarně, výstředně, ale neškodně, nemůže náhodou hluboce a nenávratně uškodit. Jako by nešlo o hraní si s ohněm. Asi to není problém až dneška, Řím, se všema těma svýma mystériema, tam asi taky asi nebylo možný oddělit zrno od plev a zařídit, aby mysterijní kulty neztrácely na vážnosti.
Takže: nějaký resume. SU čisté a SU módní, SU jako součást rituálu mají v nějakým smyslu se mi zdá stejný zdroj - nejspíš asi stín, reálnou tragiku života, utrpení, zlo. Je to něco o čem se dá těžko mluvit a kde hrozí na každým kroku banalizace a nedorozumění. Fakt tím nechci říct, že by SU jakkoliv napomáhalo "duchovnímu růstu", chraň Bůh - jen zkrátka když přijde samo od sebe nebo se dostaví na základě dobře a ve správných rukou střežených rituálních pravidel - něčemu o životě prostě učí. Trochu drsnými metodami. Ale třeba to musí být.

Civilizace, kde se z prostředků, jež slouží k dostání se do úzkýho kontaktu s nejhlubšími tajemstvími života, dělá komerční zboží, je prostě zvrhlá? Na druhou stranu to tak asi bylo trochu vždycky, třeba magie byla vždycky určitě docela dobrej job.
Ale každopádně je hodně divný, když prostředky, které sloužily k zasvěcování, tudíž prostě musely znepokojovat, děsit, vyvolávat posvátnou bázeň a "vyvolené" vést k hraničním prožitkům, kde jde o život , se dneska někdy užívají, aby byla větší pohoda, aby nebyla nuda, prezentují se jako děsná zábava a adrenalinovej sport, dělaj se, aby člověk byl "in".
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
katyatyy
Stálý uživatel
Stálý uživatel

Registrace: 3.7. 2006

PříspěvekZaslal: st únor 28, 2007 9:53 am    Předmět: Citovat

kulturu emo moc neznam, kazdopadne to vnimam tak, ze diky teto modni vlne je sebeublizovani ztotoznovano prave jen s emo, s gothic a podobnymi trendy. malokomu dojde, ze ano, sice nekdy to ma spojitost, ale jsou lide, kteri tim resi nejake skutecne problemy a jinak to proste neumi.
popravde me to trochu stve, protoze je to stale vysvetlovani. ale co naplat...
derewi
Hrdina

PříspěvekZaslal: st únor 28, 2007 11:03 am    Předmět: Citovat

Nakonec je to vždy důsledek SU...nedávno jsem na internetu našla
http://www.inblog.cz/jak-byt-emo/
Je to sice trochu nadneseně a vysměšně podané, ale nějaké informace tam jsou.
coco
Hrdina

PříspěvekZaslal: st únor 28, 2007 11:46 am    Předmět: Citovat

Hm, dospívající (pubescenti, mladší adolescenti) často přijímají skupinovou identitu dřív, než jsou schopni vytvořit si svoji vlastní (poučka z vývojové psychologie (původně jsem chtěla místo poučka napsat žvást, no ale...)), a ta asi trochu mimo, nekonvenční, provokující či rebelující a vymezující se vůči dětství, vůči dospělosti a dospělým i vůči mainstreamu (- kterým se ovšem rychle stává) včetně své hudby, módy a myšlenek (nebo "myšlenek"), být musí, ale, pravda, mohlo by to být něco bezpečnějšího, dost mě děsí, jak jejich nehotový a nezkušený psychický aparát jim dovoluje brát vážně zjevnou ironii a řídit se s tupou ovcovitostí rigidně krok za krokem zaručenými často komerčními nebo sarkasticky myšlenými návody typu co si ale opravdu nutně potřebuju, jinak nebudu in a to bude průser, jakými přesnými větami, pohyby, oblečením a make-upem na něho zapůsobím na prvním rande přes zaručenou hollywoodskou dietu 5 kilo za 4 dny až po...
derewi
Hrdina

PříspěvekZaslal: st únor 28, 2007 12:01 pm    Předmět: Citovat

Celkem by mě zajímalo, kolik peněz něco takového stojí, i když "levnost" je hold levnost.
Rodiče to jistě nějak moc nepobírají, už slyším matku, která spílá "proč nosíš na rukou ponožky" Smile
coco
Hrdina

PříspěvekZaslal: st únor 28, 2007 12:07 pm    Předmět: Citovat

A ještě něco - ono s tou původně hudbou, nevím, spíš mi připadá, že každá nějaká taková skupina, hnutí, módní vlna, komunita má mimo jiné svou typickou hudbu a mnohdy se nová názorová vlna manifestuje právě v umění, (v současnosti typicky v hudbě, dříve, třeba v případě prokletých básníků, to mohla být poezie), ať už to byli hippies nebo třeba punk a vyznávání některých hudebních směrů tak nějak vybízí stát se životním stylem nebo životní - ovšem nikoli celoživotní či doživotní Very Happy - stylizací (jestli je někdo rocker, diskant nebo intenzivně vyznává hiphop je - alespoň v některých věkových skupinách - dost vidět na první pohled podle outfitu Very Happy).
Ale to už asi hodně odbíhám od původního tématu, jen mě to tak nějak napadlo.

Naposledy upravil coco dne st únor 28, 2007 12:22 pm, celkově upraveno 1 krát.
coco
Hrdina

PříspěvekZaslal: st únor 28, 2007 12:18 pm    Předmět: Citovat

Jo, a taky mě samozřejmě rozčiluje to rovnítko kladené mezi sebepoškozování a zoufalou pózu nepříliš inteligentní pubertální fanynky zpěváka skupiny Tokio hotel, motivovanou přečtením návodného článku jak být EMO & mající sloužit k upoutání pozornosti ve smyslu je to asi tak jediné, čím jsem schopná být zajímavá.
coco
Hrdina

PříspěvekZaslal: st únor 28, 2007 12:32 pm    Předmět: Citovat

derewi napsal:
Ale dnes se na zápěstí dívky objeví Bilíííšek a já se někdy stydím za to, že jsem trochu pozadu, že nejsem s to pochopit, že kvůi Tokio Hotel může vzniknout řez, i když se snažím dívat na "svět" očima té oné slečny nebo i fanklubu TH.

Hm, zoufalost nešťastné nenaplněné lásky - té první, která ještě neví, že nejen nebude ta jediná pravá na celý život, ale možná ani není láskou?
derewi
Hrdina

PříspěvekZaslal: st únor 28, 2007 12:59 pm    Předmět: Citovat

Idea Nenaplněná láska od Bilíška, kterého mít nikdy nebudou, jejich idol, emo sladký (hodný, krásssný) hoch, kterého všichni chtějí...takže to dají najevo vrytím jména do kůže.

Troufnu si to přirovnat k tetování polovičky, se kterou nastane za půl roku rozchod, bude další vztah a bude velmi sarkastické, až se bude Matěj dotýkat Davida v srdíčku nebo něco takového.

Možná si za pár let řeknou, jak byly naivní a pitomé, ale jizvy zůstanou. Možná to snad přejdou a budou se smíhem říkat "to bylo v dobách, kdy jsem zbožňovala Billa".
coco
Hrdina

PříspěvekZaslal: st únor 28, 2007 1:17 pm    Předmět: Citovat

Jo. Ale v tom okamžiku bys nechtěla mít něco společného se svým idolem? Nějakým způsobem to vykřičet do světa? Anebo naopak mít před světem skryté stvrzení (hloubky/trvalosti/závažnosti/sladkobolnosti/romantické tragičnosti) svého citu? Nebo si magickým rituálem, kouzlem vlastní výroby hýčkat naději na zázrak?

Nenosilas na řetízku cizí iniciálu, nečmárala si srdička všude v dosahu, nespřádala marné naděje, neprobrečela pár nocí a dobrovolně-nedobrovolně neprotrpěla pár dní pro někoho kdo o tom nic netušil a nikdy by po tobě nikdy nic takového nechtěl?
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Naše problémy -> Specifika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

Přejít na: