Základní informace
· Úvod
· Co je to...
· Proč...?
· Proč chtít...?
· Vzpomínáme
· Dvanáctero
· Pomoc
· Rodičům a známým
· Kontakty na adminy
Reklama
Nabídka
· Domů
· Články
· Vaše příběhy
· Vaše tvorba
· Fóra
· Recenze
· Encyklopedie
· Časté dotazy
· Ankety
· Archiv článků
· Odkazy
· Poslat článek
· Soukromé zprávy
· Váš účet
· Vyhledat
· Doporučte nás
Kdo je online
V tuto chvíli je 29 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde
Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.
Odkazy

Fóra

Naše problémy
Fórum nejen o sebepoškozování

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 Osobní nastaveníOsobní nastavení   Přihlásit se pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Vtíravé myšlenky/představy
Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Naše problémy -> Psychózy
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
coco
Hrdina

Registrace: 27.12. 2006

PříspěvekZaslal: pá květen 25, 2007 1:53 pm    Předmět: Citovat

hm, se nezlob, že z tebe dyndám odpovědi na otázky, který bych si (eh, ovšem s trochou snahy, samostatnosti atd. atp. Rolling Eyes) mohla někde vyšťourat sama Very Happy (& k tomu duchu svatýmu se ještě vrátím, to mi sem tam vrtává hlavou Very Happy)

(mimochodem, koncept hříchu je taky velice zajímavej, pokud tomu dobře rozumím, křesťanský hřích pošpiňuje duši, je svým způsobem její součástí (jako flek na tričku Twisted Evil), kdežto ve východních učeních (ano, s jistou nedůsledností neteologa Very Happy: přesné synonymum pro hřích se nevyskytuje) se spíš chápe jako něco mimo - jako mrak zakrývající výhled na měsíc (no, možná to trochu překrucuju, ale přijde mi to jako zajímavý srovnání & hezký podobenství)
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
maryanka
Stálý uživatel
Stálý uživatel

Registrace: 26.8. 2006

PříspěvekZaslal: pá květen 25, 2007 2:52 pm    Předmět: Citovat

Hlavně to, jsem dávno z teologie vypadla, tak toho spoustu vůbec nevím. Resp. třeba mlhavě tuším, s jakejma různejma pojetíma jsem se už setkala nebo tak.

"křesťanskej hřích" Smile - hřích je jméno pro skutečnost - že jsou ve světě síly, kterým nevyhnutelně podléháme, a nemůžeme nepodéhat, nemůžeme nehřešit, který nám zabraňujou bejt pravejma lidma. To že nemůže bejt svět bez válek - je důsledek hříchu. To že nemůžu neubližovat, to že kudy chodím, nějak ubližuju, vědomě, polovědomě i nevědomě, úmyslně i neúmyslně - to je hřích. V hříchu vězím a ze svý síly z něho nevybřednu.

o východních učeních houby vím Smile
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
coco
Hrdina

PříspěvekZaslal: pá květen 25, 2007 3:05 pm    Předmět: Citovat

uf, myslím "hřích v křesťanském pojetí" (no, holt je to trochu dlouhý, tak si to zkracuju) (on to, alespoň původně, křesťanský, nebo alespoň náboženský pojem je, že ano, upřímě řečeno se mi dnes hřích (co do četnosti užití okolo mne) asociuje spíš s dietou (hm, dietní chyby = dietní hříchy, zhřešit lze s čokoládou, šlehačkou nebo plnou ledničkou uprostřed noci Twisted Evil) (resp. se na toto spojení omezuje, odhlédnu-li od víceméně satirických rýpnutí nebo ujišťování, že něco není hřích Wink)
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
coco
Hrdina

PříspěvekZaslal: pá květen 25, 2007 4:50 pm    Předmět: Citovat

(taky jsem četla, že se v Bibli nacházelo učení o převtělování (hned byla sympatičtější Twisted Evil), které bylo později vyřazeno (apokryfy), aby nesvádělo lidi k nechávání si starostí o duchovní růst, posmrtný život apod. na příští životy, ale zase jinde jsem tady toto četla vyvraceno jakožto fámu, tak nevím Nevim)
maryanka
Stálý uživatel
Stálý uživatel

PříspěvekZaslal: pá květen 25, 2007 4:51 pm    Předmět: Citovat

jsem se pojmu křesťanský hřích neposmívala, jen je roztomilej Smile

je jasný, že křesťanstvím už jen málo ovlivňovaná společnost si slova z náboženskýho slovníku používá po svým. Akorát mě někdy točí slovní spojení a výroky, kdy se zdá, že hřích je něco příjemnýho a lákavýho - mi to přijde (byť z "nevědomosti" neuctivý vůči těm, kdo pod knutou hříchu trpí a trpěli - všechny oběti všech válek a genocid, všechny oběti násilí a tak.
Pro mě pojem hřích a všechno co s ním souvisí - je základním stavebním kamenem představ o světě a asi by jím zůstal, v nějaký pozměněný podobě, i kdybych s křesťanstvím "skoncovala". Je to pro mě prostě konstatna lidský existence.
maryanka
Stálý uživatel
Stálý uživatel

PříspěvekZaslal: pá květen 25, 2007 5:01 pm    Předmět: Citovat

coco napsal:
(taky jsem četla, že se v Bibli nacházelo učení o převtělování

Tak tohle si myslím, je unfair argumentace, (od těch, kdo jí používají - takoví ti týpci, co jsou si super jisti svými pravdami a bohorovně všechno kolem anektují a používají ve prospěch svýho vidění světa), skoro bych si troufla říct, že to je blbost. Jako může být sem tam v různých spisech, asi hlavně z helénský doby - cejtit nějaký ovlivnění učením o reinkarnaci. Ale prostě Izrael měl šeol - kdo zemřel, žil v zemi stínů, v podsvětí, což vlastně spíš znamená, že nežil. + Se posléze čekalo na poslední soud a ožívání mrtvých a jejich z mrtvýchvstávání pěkně s těly. Posléze v židovství se objevila myšlenka plnohodnotného života po smrti, vzkříšení Krista ji podtrhlo....

Jinak jakékoliv megafalšování by neobstálo před moderní biblistikou, kerá nemá důvod něco krejt a chová se jako každá jiná věda. Nic si pro sebe nenechává. Ale v postmoderní době stejně málo koho zajímá Smile
coco
Hrdina

PříspěvekZaslal: pá květen 25, 2007 6:03 pm    Předmět: Citovat

maryanka napsal:
šeol

mmm... to zní hezky Very Happy (nevím, ta židovská slova v sobě prostě něco mají)
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra Naše problémy -> Psychózy Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

Přejít na: